آزمون آیلتس یا تافل؟ + اینفوگرافیک

برقراری ارتباط با دیگران جزء مهم و جدایی ناپذیر زندگی بشر است که فارغ از شغل، هدف، درآمد یا خواسته‎‌های شما روی روند زندگی انسان تاثیر می‌گذارد. یکی از مهم‎ترین راه‌های برقراری ارتباط از طریق زبان صورت می‌گیرد که به نوعی برطرف کننده نیاز زندگی هر شخص محسوب می‌شود. وقتی شما به شهر یا کشوری سفر می‌کنید که زبان آن‌ها متفاوت است، برای برقراری ارتباط و رفع نیاز‎های خود قطعا دچار مشکلات فراوانی خواهید شد.

عدم تسلط بر زبان انگلیسی در دنیای پیشرفته امروز نقطه ضعف بزرگی محسوب می‌شود. ممکن است شما از استعداد و توانایی بسیار خوبی در حرفه خود برخوردار باشید، اما هیچ‌وقت آن‌طور که باید و شاید نتوانسته‌اید پیشرفت کنید و این استعداد و توانمندی را به دنیا معرفی کنید آن هم فقط به دلیل بلد نبودن زبان.

ممکن است بنا به دلایل مختلفی مثل کار،تحصیل و…قصد مهاجرت داشته باشید، اما احتمالاً سوال‌ها و تر‌‎س‌هایی رو به روی شما قرار دارد که ممکن است شما را در این تصمیم دچار مشکل کند. یکی از این ترس‌ها روبه‌رو شدن با زبان جدید و برقراری ارتباط با دیگران است. اگر سطح زبان خوبی نداشته باشید، ناخودآگاه وقتی در یک جمع که افراد آن مسلط به زبان انگلیسی هستند و صحبت می‌کنند قرار بگیرید، دچار ترس و خجالت خواهید شد و حس ناخوشایندی به شما دست می‌دهد. وقتی به کشور دیگری مهاجرت می‌کنید باید بتوانید زبان آن کشور را یاد بگیرید تا علاوه بر ارتباط و هم‌صحبتی با دیگران، شبکه‌های کاری و اجتماعی خوبی برای خودتان ایجاد کنید و وارد جامعه و جمع‌های بزرگ‌تر شوید.

همان‌طور که می‌دانید یکی از فاکتورهای مهم برای دریافت پذیرش تحصیلی داشتن مدرک زبان است. حتی اگر بالاترین نمره مورد نیاز برای مهاجرت را کسب کنید، بدون در اختیار داشتن این مدرک پرونده شما بررسی نخواهد شد و درخواست شما رد می‌شود. معمولا هر دانشگاه حداقل سطح نمره‌ای را برای زبان تعریف می‌کند که مجوز ورود به آن دانشگاه است، اما باید توجه داشت که معمولاً میانگین نمرات پذیرفته شدگان در دانشگاه‌های خوب بیشتر از حداقلی است که دانشگاه در نظر گرفته است، پس گرفتن حداقل نمره دلیل بر پذیرش قطعی شما نیست.

آزمون‌های IELTS و TOEFL

دو نوع آزمون بین‌المللی برای سنجش سطح زبان وجود دارد:

آیلتس (International English Language Testing System ) و تافل (Test of English as Foreign Language) که همواره انتخاب بین این دو برای متقاضیان دغدغه محسوب می‌شود.

هر دو آزمون برای سنجش سطح مهارت زبانی هستند. مستقیم از دانش زبانی شما مثل دستور زبان، واژگان، نشانه‌گذاری یا از این قبیل اطلاعات سوال نمی‌شود، مگر به گونه‌ای که یک مهارت محسوب شود، برای مثال دانستن معنی یک لغت برای فهم reading.

هر دو آزمون شامل مهارت‌های اصلی خواندن (reading)، صحبت کردن (speaking)، نوشتن (writing) و گوش دادن (listening) می‌شود که برای دریافت نمره مورد نیاز باید به تقویت هر ۴ مهارت بپردازید. معمولا اغلب مراکز آموزشی هر دو آزمون را قبول دارند اما برای اطمینان باید به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید و از نمره قابل قبول و آزمونی که در نظر گرفتند اطلاع کسب کنید.

در کنار شباهت‌های این دو، تفاوت‌هایی در این دو آزمون وجود دارد که به بررسی آنها می‌پردازیم:

آزمون تافل در سه نوع کاغذی (PBT)، کامپیوتری(CBT) و اینترنتی (IBT) برگزار می‌شود که چند سالی است نوع کاغذی و کامپیوتری آن منسوخ شده است و فقط در نوع اینترنتی برگزار می‌شود. در حال حاضر تافل مورد پذیرش ۴۴۰۰ کالج و دانشگاه در سراسر جهان است.

برخلاف تافل، آیلتس جنرال و آکادمیک دارای امتحان کتبی است و خبری از آزمون آنلاین نیست. آکادمیک برای افرادی که قصد ادامه تحصیل دارند و جنرال برای افرادی که برای اهدافی غیر از تحصیل قصد مهاجرت دارند.

آزمون تافل طی یک روز برگزار می‌شود و چیزی در حدود چهار ساعت زمان می‌برد که در ابتدا reading و listening است و بعد از استراحت نوبت  speaking و writing می‌رسد اما در آیلتس این آزمون طی دو روز و به مدت ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه برگزار می‌شود که معمولاً writing، listening و reading در ۱ روز و speaking در روز دیگری برگزار می‌شود.

در آیلتس شما با شخصی رودررو مصاحبه می‌کنید اما در تافل مهارت speaking شما توسط کامپیوتر سنجیده می‌شود به گونه‌ای که سوالات را در میکروفون پاسخ می‌دهید که هم‌زمان برای شش نفر ارسال خواهد شد.

برای اخذ ویزای مهاجرت و ویزای کار در برخی از کشور‎ها حتما باید مدرک آیلتس داشته باشید و تافل نمی‌تواند جایگزین آن باشد. نمره ۶ یا پایین‌تر در آیلتس و نمره‌ی ۷۸ در تافل جزء نمرات ناامن به شمار می‌روند، هرچند که با این نمرات می‌توان برای اپلای یا مهاجرت اقدام کرد اما این نمره در شرایط رقابتی موجود بین افراد برای پذیرش دانشگاه‌های سطح متوسط و بالا مناسب نیست.حداقل نمره ممکن برای این که بتوانید پذیرش بگیرید، در آیلتس نمره ۶ یا بالاتر و برای تافل ۷۹، با نمره ۲۰ یا بالاتر در speaking، که البته از شانس بسیار پایینی برخوردار است.

حداقل نمره مورد نیاز برای پذیرش در بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا نمره کل تافل ۹۲ تا ۱۰۰ با نمره‌ی بالاتر از 20 در speaking و برای آیلتس ۶.۵ است. در دانشگاه‌های کانادا نمره‌ی قابل قبول بالاتر است و تعداد محدودتری از دانشگاه‌های کانادا با نمرات گفته شده دانشجو می‌پذیرند. بنابراین لازم است بر روی موارد دیگر هم‌چون معدل کارشناسی، رزومه، نمره GRE تمرکز کنید تا به نوعی از دیگران متفاوت باشید.

نمره ۱۰۰ یا بالاتر و ۲۳ به بالا در speaking برای تافل و ۷ یا بالاتر برای آیلتس جزء نمرات بالا محسوب می‌شوند که تقریباً برای تمامی دانشگاه‌های آمریکا و کانادا مناسب هستند. نکته‎ی قابل توجه این است که هر دو مدرک زبان پس از دو سال منقضی خواهند شد.

مقایسه آزمون آیلتس و تافلآزمون GRE

آزمون دیگر، برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع  کارشناسی ارشد و دکترا دارند، آزمون GRE است که در واقع یک تست منطق است و توانایی‌های تحصیلی شما را قبل از ورود به مقطع تحصیلات تکمیلی بررسی می‌کند. در واقع تنها آزمونی است که می‌تواند شما را با یک معیار استاندارد در کنار دیگر متقاصیان از کشور‌های مختلف قرار داده و بدون در نظر گرفتن پیشینه آن‌ها را با هم مقایسه کرد.

در این آزمون سنجش مهارت محاسبات ریاضی، درک مطلب و مقاله‌نویسی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در واقع تست GRE از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا هرچقدر در آن نمره بالاتری بگیرید خود را بیشتر از دیگران متمایز می‌کنید.

تست GRE به دو نوع Subject و General تقسیم بندی می‌شود؛ که Subject از دروس تخصصی رشته‌هایی مانند زیست شناسی، شیمی، ادبیات انگلیسی، فیزیک، ریاضی و روان‌شناسی تشکیل شده است.

نوع General این آزمون به دو صورت کامپیوتری و کاغذی است که در تمامی ماه‌های سال برگزار می‌شود، اما نوع subject آن در سال سه بار و در ماه‌های اپریل، اکتبر و سپتامبر برگزار می‌گردد که ثبت‌نام آن می‌تواند از طریق سایت موسسه ETS انجام پذیرد.

برای استفاده از بهترین مشاوران زبان اسنیدز اینجا کلیک کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *