تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

کانادا را می‌توان یکی از کشورهایی دانست که در زمینه جذب دانشجوهای بین‌المللی دارای رتبه بالایی در بین دیگر کشور‌ها است. با توجه به شرایط مختلفی که این کشور برای اخذ و پذیرش دانشجو دارد، هر ساله عده بسیاری از افراد برای تحصیل به این کشور سفر می‌کنند.

درواقع قبل از اینکه بخواهید برای اخذ پذیرش در کانادا اقدام کنید، باید در مورد کلیه شرایط موجود در این کشور اطلاعات مناسب و جامعی را کسب کنید تا از این طریق بدون هیچ‌گونه مشکلی مراحل گرفتن پذیرش شما با موفقیت همراه باشد. در ادامه ما تو این مقاله اطلاعات مورد نیاز رو در اختیار شما می گذاریم.

شرایط اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی در کانادا 

اگر شما جز افرادی هستید که به تحصیل در کشور کانادا علاقه دارید، می‌توانید با دانستن دقیق شرایط و مراحل گرفتن پذیرش و ویزای دانشجویی، در کمترین زمان ممکن موفق به اخذ پذیرش در این کشور شوید. درواقع برای اینکه شما بتوانید در این کشور به مدت بالای شش‌ماه به تحصیل مشغول شوید حتماً باید اجازه تحصیل در این کشور را به دست آورید.

این مدت می‌تواند ویزای شما را برای مدت‌زمان اقامت و تحصیل در کانادا مشخص کند. درواقع دوره‌های کوتاه‌مدت یا برنامه‌های تحصیلی کمتر از ۶ ماه به اجازه تحصیل نیازی ندارد. با توجه به شرایط هر دانشجو و تابعیت او، ممکن است که نیاز باشد هم زمان با گذراندن مراحل اخذ پذیرش تحصیلی، نیاز به ویزای موقت نیز داشته باشید.

در این صورت می‌توانید هم زمان با مراحل گرفتن پذیرش تحصیلی به این امر نیز اقدام کنید. درواقع در صورتی که دارای شرایط زیر باشید ویزای تحصیلی می‌تواند به شما ارائه شود:

 • در صورتی که بتوانید از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی در کانادا پذیرش دریافت کنید.
 • هنگامی که سطح زبان انگلیسی شما در حد بالایی قرار داشته باشد.
 • زمانی که شما بتوانید شهریه، هزینه‌های زندگی و سایر هزینه‌های جانبی خود را تامین کنید.
 • باید از شرایط جسمی و سلامت بالایی برخوردار باشید.
 • زمانی که میزان فاند و کمک هزینه‌های تحصیلی، از طریق سوابق درخشان شما مشخص شود.
 • زمانی که شما دارای سابقه کیفری نباشید.
 • باید ثابت کنید که در صورت تمام شدن مدت ویزای تحصیلی، کانادا را ترک خواهید کرد.
 • در صورتی که جزئی از خانواده یا نماینده خارجی در کانادا باشید که از امور جهانی کانادا (GAC)، دارای مجوزهای لازم در این خصوص هستید، برای تحصیل در این کشور ممکن است نیاز به ویزای تحصیلی نداشته باشید.

انواع رشته‌های مختلف بر اساس نیازمندی‌های هر کدام

با توجه به اینکه تنوع رشته و گستردگی آنها در دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا زیاد است، می‌توانید رشته‌های مختلف تحصیلی را بنا به نیاز خود انتخاب کنید و مراحل گرفتن پذیرش در رشته موردنظر خود را بعد از آن طی کنید. درواقع می‌توانیم رشته‌های زیر را بر اساس نیازمندی هر دانشگاه بیان کنیم.

 • رشته علوم کامپیوتر و IT
 • رشته‌های مهندسی در قالب مهندسی عمران، معماری، مکانیک، شیمی، شهرسازی و غیره
 • پزشکی
 • پرستاری
 • امور مالی
 • مدیریت
 • اقتصاد
 • حسابداری
 • بانکداری
 • مهندسی هسته‌ای
 • زمین‌شناسی
 • معدن
 • اقیانوس‌شناسی
 • فیزیک و نجوم
 • چشم‌پزشکی
 • کشاورزی و جنگلداری
 • بیولوژی
 • و غیره

درواقع رشته‌های متنوعی در کانادا تدریس می‌شود که می‌تواند در زمینه‌های موردعلاقه افراد آموزش داده شود. تقریباً هر رشته‌ای را که بخواهید می‌توانید مراحل گرفتن پذیرش تحصیلی را برای آن انجام دهید. از آنجایی که کانادا کشوری است صنعتی است به طبع تقاضا برای رشته‌های مهندسی در صدر جدول قرار دارد.

همچنین کار در بیشتر رشته‌های مهندسی در ۹۰ درصد مواقع بعد از تحصیل برای دانشجویان مهیا می‌شود. با این حال رشته‌های به‌روز دیگری مانند مهندسی هسته‌ای و انرژی زیستی نیز وجود دارد که دولت کانادا بر روی آنها برنامه‌ریزی و سرمایه گذاری‌های بلندمدتی را پیاده کرده‌است.

مکان‌های موردنظر برای تحصیل در کانادا

کانادا از 10 استان تشکیل شده است و مکان‌های بسیاری برای ادامه تحصیل در این کشور وجود دارد که بنا به شرایط خود می‌توانید برای هر کدام از این مکان‌ها درخواست دهید. درواقع هر کدام از این مکان‌ها دارای شرایط خاص مربوط به خود هستند. لازم به ذکر است که قبل از اقدام به تحصیل در کانادا در مورد هر کدام از استان ها و شهرهای محل تحصیل اطلاعات مناسبی را کسب کنید.

شرایط ورود به کالج‌ها

از آنجایی که کالج‌ها نسبت به دانشگاه‌ها دارای اختیارات محدودتری هستند، نمی‌توانید برای کسب درجات برتر همچون دکتری یا فوق دکتری در این مکان‌ها اقدام کنید. با توجه به رشته‌ای که مد نظر دارید مراحل گرفتن پذیرش تحصیلی در کالج موردنظر خود را راحت‌تر به دست می‌آورید.

شرایط ورود به دانشگاه

می‌توان گفت که دانشگاه‌ها و دانشکده‌های متفاوتی در کانادا وجود دارد که هر کدام از این دانشگاه‌ها رشته‌های متنوعی را نیز برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. با این وجود مهمترین مراکزی که می‌توانید با خیال راحت مراحل گرفتن پذیرش برای ادامه تحصیل را در آنها انجام دهید، دانشگاه‌ها هستند.

اکثر دانشگاه‌های کانادا دارای مجوز بودجه و اعتبار هستند. به همین دلیل می‌توانید از منابع آموزشی بالایی برای دستیابی به اجازه کار بعد از تحصیل برخوردار شوید. همچنین امکان گرفتن میزان فاند مشخص و کمک هزینه‌های تحصیلی توسط دانشگاه‌های سراسری برای دانشجویان بین‌المللی مهیا است که می‌تواند هزینه‌های زندگی را برای دانشجویان کاهش دهد.

ورود به مراکز علمی و فنی

با توجه به اینکه موسسات و مراکز علمی متنوعی در کانادا وجود دارد، ممکن است هر کدام از این موسسات شرایط خاص خود را برای ورود داشته باشند. به همین دلیل دانشجویان متقاضی که مراحل گرفتن پذیرش تحصیلی را طی می‌کنند، می‌توانند با ورود به سایت هر موسسه و مرکز علمی در ابتدا به این شرایط آگاهی کامل پیدا کنند.

با این حال اگر شما متقاضی ادامه تحصیل در این کشور هستید، باید مدارک لازم در هر مقطع را داشته‌ باشید. داشتن مدارکی نظیر مدرک متوسطه، مدرک کارشناسی و ریزنمرات هر درس، مدارک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسوی و برخی از شرایط دیگر برای تحصیل در این مراکز از شما تقاضا می‌شود. لازم به ذکر است که اکثر این مراکز علمی خصوصی هستند و می‌توانند هزینه‌های تحصیلی و زندگی شما را در این کشور بیشتر کنند.

انواع مقاطع تحصیلی در کانادا

با توجه به دانشگاهی که برای اخذ ویزا و گرفتن پذیرش تحصیلی اقدام می‌کنید، می‌توانید مقاطع مختلف تحصیلی را از این طریق پشت سر بگذارید. درواقع در کانادا سطح تحصیلی تا مقاطع بالایی وجود دارد.

فوق‌دیپلم

این دوره قبل از کارشناسی است. در صورتی که شما تحصیلات متوسطه خود را تمام کرده‌اید و مدارک موردنیاز را دریافت کرده باشید، می‌توانید برای این مقطع اقدام کنید. این دوره معمولاً دو سال یا چهار ترم به طول می‌انجامد.

کارشناسی

تحصیلات کارشناسی در کانادا بعد از اتمام تحصیلات دوره متوسطه آغاز می‌شود. این دوره سه تا پنج سال به طول می‌انجامد. دانشجویان بین‌المللی برای اینکه بتوانند در این مقطع به تحصیل مشغول شوند، باید بتوانند هزینه‌های ۴ سال خود را تامین کنند.

اگر شما متقاضی تحصیل در کانادا هستید می‌توانید با بالا بردن مهارت‌های زبان انگلیسی یا فرانسوی و شرایط مالی مناسب مراحل گرفتن پذیرش برای تحصیل در این مقطع را طی کنید. علاوه بر داشتن مدرک کارشناسی به صورت معمول برای اخذ پذیرش در این مقطع به مدرک آیلتس با نمره حداقل ۶ نیز نیاز دارید.

کارشناسی ارشد

بسیاری از افراد نیز برای تحصیل در کانادا مقطع کارشناسی ارشد را انتخاب می‌کنند. با گذراندن مقطع کارشناسی در صورت مطابقت داشتن آن با مقطع ارشد و تایید شدن دانشگاه مقطع کارشناسی توسط دانشگاه میزبان، می‌توانید برای تحصیل در رشته‌های متفاوت ریاضی – مهندسی، تجربی و دیگر رشته‌ها اقدام نمایید.

برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشید چرا که تدریس در دانشگاه‌های کانادا در این مقطع به این دو زبان است. علاوه بر این نمره زبان نیز موردنیاز است و داشتن مدرک آیلتس با نمره حداقل ۶.۵ از جمله موارد الزامی است. مدت‌زمان دوره ارشد نیز بین یک تا دو سال است.

دکتری

امکان تحصیل در مقطع دکتری در رشته‌های متفاوت در کانادا وجود دارد. طول مدت تحصیل در این دوره نیز بین ۳ تا ۶ سال با توجه به رشته و شرایط است. برای موفقیت در اخذ پذیرش این مقطع نیز باید مدرک کارشناسی ارشد معتبر و مرتبط را ارائه دهید و مدرک و دروس گذرانده شده شما توسط دانشگاه مقصد پذیرفته شود.

برای گذارندن دوره تحصیل در مقطع دکتری نیز داشتن مدرک زبان ضرورت دارد. برای این مقطع شما باید مدرک آیلتس حداقل با نمره ۷ را داشته باشید. زبان تدریس این مقطع در دانشگاه‌های کانادا به زبان انگلیسی است. علاوه بر مدرک زبان بسیاری از دانشگاه‌های معتبر کانادا از دانشجویان نمره آزمون GRE را نیز می خواهند.

مدارک موردنیاز برای تحصیل در مقاطع مختلف در کانادا

هر کشوری و به دنبال آن هر دانشگاهی جهت پذیرش دانشجویان در مقاطع و رشته‌های متفاوت، مدارک متفاوتی را درخواست می‌کنند. اما به صورت کلی با توجه به مقطع تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا یک سری مدارک کلی موردنیاز است. آگاهی از این مدارک تاثیر بسزایی در تسریع روند اخذ پذیرش دارد.

در مقطع کارشناسی مدارک موردنیاز برای پذیرش شامل فرم درخواست پذیرش دانشگاه و داشتن مدرک زبان است. در مقطع کارشناسی ارشد نیز داشتن دو توصیه نامه، رزومه تحصیلی، ارائه فرم اعلام پذیرش از دانشگاه و مدرک زبان موردنیاز است. همچنین افراد باید فرم اثبات تمکن مالی را نیز به همراه داشته باشند.

در مقطع دکتری نیز مدارکی از جمله مدرک زبان، مدرک GRE، داشتن حداقل دو توصیه نامه و داشتن پروپوزال تحقیقاتی موردنیاز است. البته لازم به ذکر است برای تحصیل در هر مقطعی داشتن اصل مدرک تحصیلی دوره قبلی و ترجمه آن و همچنین داشتن ریزنمرات به همراه ترجمه الزامی است.

افرادی که قصد ادامه تحصیل در کانادا در مقاطع متفاوت را دارند در صورت عدم اخذ فاند و بورسیه تحصیلی باید بتوانند از پس هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا برآیند. در این صورت نیز لازم به ارائه مدارک لازم به منظور توانایی برآورد هزینه‌های تحصیل و زندگی هستند. از این رو شاید آگاهی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا موضوع مهم دیگری باشد که باید در خصوص آن اطلاعات کافی را داشته باشید.

لیست دانشگاه‌های مختلف بر اساس مقطع و رشته

دانشگاه‌های برتر کانادا بر اساس رتبه و شهری که در آن واقع شده‌اند دسته‌بندی می‌شوند. به صورت کلی می‌توان ۳۵ دانشگاه معروف و معتبر را در کانادا به عنوان برترین دانشگاه‌ها معرفی کرد. برخی از دانشگاه‌ها نیز در این کشور بر اساس نوع رشته به خصوصی محبوبیت خاصی پیدا می‌کند.

علاوه بر این برخی از دسته‌بندی‌های دانشگاه‌های کانادا بر اساس رشته‌های درآمدزا و میزان اشتغال زایی آنها صورت می‌گیرد. افراد ممکن است برای تحصیل در کانادا، شرایط اشتغال و درآمد بعد از تحصیل را در اولویت خود قرار دهند که همین امر نحوه و مسیر انتخاب دانشگاه را متفاوت می سازد.

در زیر مختصری در خصوص دانشگاه‌های برتر بر اساس رتبه در کانادا و رتبه جهانی توضیح می‌دهیم.

دانشگاه تورنتو

این دانشگاه که در شهر تورنتو، اونتاریو کانادا واقع شده است، یک دانشگاه دولتی است که در سال ۱۸۲۷ بر اساس منشور سلطنتی افتتاح شد. دانشگاه تورنتو برای سال های متمادی رتبه یک دانشگاه های کانادا رو داشته و رنک جهانی آن نیز ۲۵ است. پذیرش دانشجو در این دانشگاه در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکتری صورت می‌گیرد.

دانشکده‌ها و رشته‌های مختلفی از جمله پزشکی، علوم، مهندسی، معماری، حقوق، هنر و… در این دانشگاه دانشجو می پذیرند. آغاز پروسه اخذ پذیرش برای مقطع کارشناسی از پاییز است. برای اخذ پذیرش در مقاطع بالاتر به مدارک متفاوتی نیاز است که بسته به رشته و دانشکده متفاوت است.

اما به صورت کلی مدارک موردنیاز برای تمامی رشته‌ها، توصیه نامه از اساتید دانشگاهی و داشتن مدرک زبان را شامل می‌شود. همچنین معدل مقطع قبلی نیز برای اخذ پذیرش حائز اهمیت است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی این دانشگاه برای یک سال تحصیلی معادل ۱۰۰۰۰ تا ۲۶۰۰۰ دلار است.

دانشگاه مک گیل

این دانشگاه دولتی در سال ۱۸۲۱ در شهر مونترال کانادا تاسیس شده است، رتبه دوم دانشگاهی را در بین دانشگاه‌های کانادا داشته و رتبه جهانی آن نیز ۳۱ است. دانشگاه مک گیل بیش‌ترین میزان پذیرش دانشجو در مقطع PhD را در بین دانشگاه‌های کانادا داراست.

این دانشگاه اساتید و دانشجوهای برتر و نخبه را از سراسر جهان گردآوری کرده و همین امر آن را به یکی از شناخته شده ترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان تبدیل کرده است. این دانشگاه در مجموع ۱۱۱ دانشکده متفاوت را شامل می‌شود.

رشته‌های تحت پوشش این دانشگاه شامل هنر، موسیقی، کشاورزی، محیط زیست، دندانپزشکی، مدیریت، مهندسی، حقوق و…. می‌شود. داشتن توصیه نامه اساتید، رزومه، اصل و ترجمه آخرین مدرک تحصیلی و داشتن مدرک زبان از جمله مدارک اصلی برای اخذ پذیرش دانشگاه است.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

این دانشگاه نیز در سال ۱۸۲۷ در شهر ونکوور، بریتیش کلمبیا کانادا تاسیس شده و  به عنوان یک مرکز پژوهشی و آموزشی برتر در جهان شناخته می‌شود و شهرت آن به دلیل ارائه طرح‌ها و ایده‌های نوآورانه آن است که محققان و اساتید مختلف را برای چالش‌های جدید تشویق می‌کند.

بریتیش کلمبیا رتبه سوم را در کانادا و رتبه ۴۵ را در بین دانشگاه‌های جهان دارد. این دانشگاه دارای ۱۸ دانشکده بوده و رشته‌های متفاوتی مانند پزشکی، حقوق، مهندسی، هنر، اقتصاد، علوم، معماری و… را شامل می‌شود. روند اخذ پذیرش  بعد از جمع‌آوری مدارک موردنیاز و یافتن رشته متناسب به صورت آنلاین انجام می‌شود.

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا در مقاطع مختلف متفاوت بوده، به طوری که در مقطع کارشناسی هزینه یک سال تحصیلی معادل ۱۰۰۰۰ تا ۲۲۰۰۰ دلار است و در مقاطع تحصیلات تکمیلی این هزینه به صورت تقریبی بین ۱۳۰۰۰ تا ۳۴۰۰۰ دلار است.

هزینه‌های تحصیل در کانادا

هزینه‌های تحصیل در دوره‌های مختلف می‌تواند در هر سال بنا به شرایط دانشگاه موردنظر تغییر کند. به همین دلیل در ابتدا باید دانشگاه موردنظر خود را انتخاب کنید و بر این اساس هزینه‌های تحصیل در آن را به طور دقیق مطالعه کنید.

با این حال هزینه‌های کلی برای تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ۶۹۰۷ دلار در سال برآورد می‌شود. این هزینه‌ها در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا بین ۱۲۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ دلار در سال است. برخی از رشته‌های تحصیلی می‌تواند هزینه‌های متفاوتی را برای دانشجویان بین‌المللی دربرداشته باشد.

در کانادا امکان تحصیل رایگان نیز وجود دارد که می‌توان با بهره گیر‌ی از بورسیه‌های تحصیلی و فاند‌های ارائه شده توسط سازمان‌ها و دانشگاه‌های متفاوت به صورت رایگان در کانادا تحصیل کرد. از این رو مطالعه و دریافت اطلاعاتی در خصوص انواع بورسیه‌های ارائه شده برای تحصیل در کانادا می‌تواند به روند اخذ پذیرش افراد، خصوصاً آن دسته از کسانی که محدودیت‌های مالی برای تحصیل و زندگی در کانادا دارند کمک کند.

هزینه‌های زندگی در کانادا در مقایسه با سایر کشور‌ها

تحصیل در کانادا می‌تواند برای دانشجویانی که قصد ورود به این کشور را دارند بسیار مقرون‌به‌صرفه باشد. می‌توان گفت که هزینه‌های زندگی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی که شرایط بورسیه را ندارند، برای اجاره مکانی که برای اقامت استفاده می‌کنند، در هر ماه از ۴۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار هزینه دربرداشته باشد.

این مقدار هزینه‌ها، درواقع به همان قیمت کشورهای دیگر نظیر آمریکا، انگلیس و استرالیا است. در کل هزینه‌های زندگی برای هر دانشجوی خارجی می‌تواند حدود ۶۰۰۰ دلار در سال باشد. این هزینه‌های زندگی اعم از اجاره مکان، خوراک، پوشاک، رفت‌وآمد و غیره است.

همچنین هزینه‌های ویزای دانشجویی و تمدید آن می‌تواند ۱۰۰۰۰ دلار برای شما هزینه دربرداشته باشد. هزینه‌های درمانی و بیمه اجباری نیز از ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار برآورد می‌شود. در کل هزینه‌های زندگی در کانادا برای دانشجویانی که در رشته‌های متفاوتی مشغول به تحصیل هستند، می‌تواند متغیر باشد.

زمانی که شما اجازه کار درکانادا را داشته باشید، می‌توانید به راحتی از عهده این هزینه‌ها برآیید. همچنین در زمان تحصیل نیز می‌توانید اجازه کار را دریافت و از این طریق هزینه‌های دانشجویی خود را تامین کنید.

اجازه کار همزمان با تحصیل در رشته موردنظر در کانادا

یکی از مهمترین امکاناتی که تحصیل در کانادا می‌تواند برای دانشجویان بین‌المللی به وجود بیاورد را می‌توان شرایط کاری مناسبی دانست که در این کشور با توجه به رشته موردنظر هر فرد وجود دارد. همچنین دانشجویان می‌توانند حین تحصیل به کارهای نیمه‌وقت نیز مشغول شوند و هزینه‌های زندگی و تحصیل خود را در این زمان به راحتی به دست آورند.

داشتن اجازه کار می‌تواند به راحتی صورت‌گیرد. ممکن است در صورت داشتن مجوزهای لازم برای اجازه کار، بتوان در دانشگاه نیز به فعالیت مشغول شد. این افراد می‌توانند حداکثر تا ۲۰ ساعت در هفته، در طول ترم تحصیلی به کار در محیط دانشگاه یا خارج از آن در حین تحصیل مشغول شوند.

در برخی از موارد نیز ممکن است اجازه کار به مدت بالای ۱۰ ساعت در هفته برای دانشجویانی که از کمک‌های مالی دولت کانادا استفاده می‌کنند داده نشود.

برای گرفتن اطلاعات بیشتر و بررسی اختصاصی شرایط شما، میتونید به بخش “مشاوره اپلای اسنیدز” برید و از مشاورای ما در استان های مختلف کانادا مشاوره بگیرید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *