توصیه ‎نامه اپلای

امروزه اکثر دانشجویان و فارغ التحصیلان به دلیل شرایط علمی بهتر وهم‌چنین امکانات اجتماعی در کشور‌های مختلف، تمایل به تحصیل در خارج از کشور را دارند و مشتاقند تا از نظر علمی پیشرفت بیشتری داشته باشند، از این رو اقدام به ارسال درخواست برای پذیرش دانشگاه‌های مختلف می‌کنند تا در نهایت موفق به تحصیل در رشته دلخواه در یکی از دانشگاه‌های مد نظر شوند.حال ما در زیر توضیحاتی در رابطه با توصیه‌نامه و نحوه ارسال آن برای شما ذکر می‌کنیم.

توصیه‌نامه چیست؟

توصیه‌نامه از جمله مهم‌ترین و نخستین مدارکی است که برای گرفتن پذیرش دانشگاه مورد نظر باید ارسال کرد. این توصیه‌نامه برای اشخاصی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی را دارند کارآمد است وباید توسط یکی از اساتید آخرین دوره تحصیلی شما که دارای شناخت کافی از استعدادها و مهارت‌هایتان است برای دانشگاه منتخب در کشور مورد نظر ارسال شود.

چگونه باید توصیه‌نامه را ارسال کنیم؟

برای ارسال توصیه‌نامه روش‌های مختلفی وجود دارد که با توجه به دانشگاه‌های مختلف این روش‌ها متفاوت هستند وهر دانشگاه روش منتخب خودش را برای جذب دانشجوی خارجی دارد که باید مطابق آن عمل کرد.

در مراحل ارسال توصیه‌نامه دو فاکتور بسیار مهم وجود دارد که باید به آن ها بسیار توجه کرد ودر واقع همین دوعامل هستند که می‌توانند سرنوشت تحصیلی شمارا رقم بزنند؛ یکی نحوه نگارش توصیه‌نامه توسط استاد مرجع که باید از جمله اساتیدی باشد که با شما همکاری تحصیلی یا تحقیقاتی داشته است ونسبت به شما شناخت کاملی دارد که همین موضوع باعث خواهد شد به بهترین شکل شمارا معرفی کند وشانس شمارا در گرفتن پذیرش دانشگاه مورد نظربالا ببرد.فاکتور دوم نیز دانشگاه مورد نظر است که شما باید تحقیقات لازم را از مشاوران دانشگاه و هم‌چنین دانشجویان خارجی که در این دانشگاه درس خوانده‌اند به عمل بیاورید تا بتوانید در توصیه‌نامه وسایر مراحل اپلای بیشترین تطبیق را با فاکتورهای مورد پسند ومورد توجه دانشگاه مورد نظر داشته باشید.

هدف از ارسال توصیه‌نامه چیست؟

توصیه‌نامه در واقع یک نوع رزومه کامل از تمامی فعالیت‌های علمی شماست که باید به دانشگاه مقصد فرستاده شود. در نگارش توصیه‌نامه برای گرفتن پذیرش باید به موارد بسیاری دقت کرد، چرا که این توصیه‌نامه است که شمارا به دانشگاه مورد نظر معرفی می‌کند. در واقع در توصیه‌نامه باید به گونه‌ای به دانشگاه مقصد این موضوع را القا کرد که شما می‌توانید یک سرمایه علمی بسیار خوب برای دانشگاه مورد نظر باشید ومی‌توانید باعث پیشرفت جایگاه علمی وکسب افتخارات مختلف علمی وپژوهشی برای دانشگاه باشید.

در توصیه‌نامه استاد مرجع شما باید به نگارش نکاتی از قبیل سابقه تحصیلی، علمی،پژوهشی وتحقیقاتی شما درطی ادواری که شاگرد ایشان بوده‌اید اشاره کند و هم‌چنین دلیل قانع‌کننده‌ای برای اینکه چرا شما را به دانشگاه مورد نظر پیشنهاد می‌کند ارائه دهد تا شانس پذیرش شما را بالا ببرد.

شیوه‌های متفاوت دریافت توصیه‌نامه توسط دانشگاه‌های مختلف

1-برای ارسال توصیه‌نامه برای گرفتن اپلای برخی از دانشگاه ها، میتوانید از استاد مرجع خود درخواست کنید که نامه‌ای(توصیه‌نامه)برای دانشگاه مورد نظر بنویسد سپس شما باید این نامه را در سربرگ دانشگاه آخرین دوره تحصیلی خود پرینت بگیرید وبه امضای همان استاد برسانید وبرای دانشگاه مورد نظر از طریق ایمیل یا پست ارسال کنید.

2-اگر استاد مرجع شما مایل به نوشتن توصیه‌نامه نبود می‌توانید با توجه به اطلاعات شخصی خود یکی از توصیه‌نامه‌های آماده در اینترنت را در سربرگ دانشگاه خود پرینت گرفته وبه امضای استاد خود برسانید، سپس برای دانشگاه مورد نظرتان ارسال کنید.

3-برخی از دانشگاه‌ها برای تسهیل در امر مراحل ارسال اپلای فرم‌های آماده‌ای را به متقاضیان پذیرش ارائه می‌دهند که این فرم باید توسط استاد مرجع پر شده وتایید شود. سپس به صورت الکترونیکی ویا پستی برای دانشگاه منتخب ارسال شود.

4-برخی دانشگاه‌ها به صورت کاملا مستقیم با استاد مرجع ارتباط برقرار می‌کنند و از طریق ایمیل استاد مرجع، به طور مستقیم با ایشان ارتباط برقرار می‌کنند وبه صورت مرحله به مرحله اقدام به جمع‌آوری اطلاعات لازم برای توصیه‌نامه می‌کنند.

در فرستادن اپلای به چه نکاتی باید توجه داشت؟
  • برای این‌که احتمال پذیرش خود را بالا ببرید بهتراست برای چندین دانشگاه درخواست خود را ارسال کنید.
  • به زمان پذیرش هرساله هر دانشگاه توجه کافی داشته باشید؛ چراکه معمولا کشورهای مختلف در فصل‌های خاصی پذیرش دانشجو دارند.
  • در هنگام ارسال توصیه‌نامه سعی کنید حتما دانشگاه مورد نظر را مخاطب قرار داده تا توجه آن هارا جلب کنید.
  • هم‌چنان ناامید نشوید و همواره پیگیر مراحل اپلای خود باشید.

برای گرفتن اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره اینجا کلیک کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *