ددلاین دانشگاه های اروپا، کانادا و آمریکا

زمان‌بندی و اهمیت ددلاین اپلای

اهمیت زمان ددلاین برای درخواست پذیرش از دانشگاه‌ها بسیار زیاد است، چون این تاریخ و زمان پایان یا همون ددلاین آخرین فرصت ارائه مدارک و درخواست هر فرد برای پذیرش در دانشگاه هست که راه ورود هر کس به دانشگاه با گذشتن از این پله اولیه شروع می شود. برای ارسال درخواست پذیرش در همه دانشگاه‌های همه کشورها تاریخی با عنوان ددلاین نمایش داده می شود، بسته به اینکه تاریخ شروع ترم در دانشگاه کی باشد و دانشگاه تصمیم گرفته باشد چه مدت قبل از این تاریخ ددلاین رو مشخص کند تاریخ‌ها متفاوت است، دانشگاه‌های کشورهای مختلف هم تاریخ‌های متفاوتی دارن و معمولاً در یک کشور تاریخ ددلاین‌ها به هم نزدیک‌تر است. در اروپا تاریخ 15 ژوئن و 30 ژوئن بیشتر دیده می شود ولی این موضوع که ترم زمستانی و ترم بهاری تاریخ پذیرش جداگانه دارند باعث می شود بازه زمانی ددلاین‌ها خیلی متفاوت باشد، بنابراین اگر به طور کلی بگیم چه زمانی ددلاین پذیرش دانشگاه‌هاست، درست نیست، چون هر دانشگاهی در هر کشوری و برای هر رشته‌ای ددلاین خودش رو دارد که در سایتش و در بخش اپلای و زمانبندی پذیرش مشخص شده است.

بعد از اینکه حتی یک ساعت از تاریخ اعلام شده به عنوان ددلاین گذشت، امکان اپلای در سایت بسته می‌شود. در برخی از دانشگاه‌ها این زمان می‌تواند خیلی طولانی باشد و مدت زیادی سایت اجازه ورود اطلاعات رو ندهد، در این مدت مشخص می‌شود کدام درخواست‌ها پذیرفته شده و چه کسانی به دانشگاه راه پیدا می‌کنند و با شروع ترم آن افراد به دانشگاه وارد خواهند شد؛ و بعد از گذشت این زمان سایت دوباره به فعالیت خود در بخش اپلای ادامه می‌دهد و با باز شدن این بخش می‌توان برای ترم بعد درخواست پذیرش ثبت کرد. به ندرت و در دانشگاه‌های معدودی پس از یک دوره سایت دوباره باز شده و امکان اصلاح و یا اپلای را به افرادی که از تاریخ ددلاین جا مانده‌اند می‌دهد ولی در اکثر مواقع وقتی بخش اپلای باز می شود، درخواست‌ها برای سال بعد پذیرفته میشن.

چه مواردی قبل از ددلاین اهمیت دارد؟

به طور کلی دانشگاه‌های مختلف در اروپا و آمریکا و سایر کشورها برای مقاطع تحصیلی مختلف از یک سال قبل شروع به بررسی مدارک و پذیرش می‌کنند و هر چه زودتر مدارک خودتون رو ارسال کنید بهتر است و بدون عجله کارها پیش میرود. برای ارسال مدارک و تکمیل فرآیند درخواست پذیرش به ریزنمراتی که از دانشگاه گرفته شده، مدرک زبان که اعلام نتیجه  بین 13 تا 50 روز زمان می برد و مدارک ترجمه شده در دارالترجمه رسمی نیاز است. هر کدوم از این مراحل زمانی لازم دارن و برای ارسال فیزیکی مدارک که معمولا با پست‌های بین‌المللی مثل TNT انجام میشود تا ۱۵ روز زمان میبرد و با در نظر گرفتن تمام این موارد باید اقدام به اپلای کنید و اگر فکر می‌کنید که زمان بیشتری نیاز دارید زودتر کارها رو شروع کنید، دانشگاه رو تغییر بدهید یا ازشون وقت بیشتری بخواهید، بسیاری از مواقع دانشگاه‌ها وقت بیشتری میدن و مدارک رو بعد از سر رسیدن ددلاین هم بررسی می کنن ولی این موضوع ریسک دارد و ممکن است که جریان بررسی مدارک برای سال تحصیلی بعد اتفاق بیفتد.

برای آگاهی از زمان ددلاین دانشگاه مورد نظر خود و اینکه چه مدارکی را برای آن آماده کنید، می‌توانید از خدمات مشاوره سایت اسنیدز استفاده کنید. به این ترتیب نیازی نیست در جستجوی موارد مورد نظر سایت‌ها را زیر و رو کنید و در زمان خود صرفه جویی کرده و وقت بیشتری برای جمع آوری مدارک لازم خواهید داشت. ددلاین‌های مورد نظر دانشگاه‌های مختلف متفاوت است ولی اغلب در یک کشور ددلاین‌ها نزدیک به هم است. در جدول زیر ددلاین هر کشوری را برای اپلای در دانشگاه می‌بینید. (منبع)

 

نام کشورددلاین درخواست پذیرش در دانشگاه
استرالیاBefore 1 September; before 1 February
بلژیک1 June (EEA students); February, March (non-EEA students)
بلغارستانEnd of August
جمهوری چکFebruary – April
دانمارکBefore 15 March; before 1 September
ایسلندMay – June
ایتالیا1 December – 1 March
فرانسهOctober – January; February – May
آلمانBefore 15 July; before 15 January
هلندBefore 1 May; before 15 January
نروژ1 December – 1 March
لهستانEnd of August
اسپانیاBefore 1 July
سوئد15 October – 15 January
سوئیسMostly until 15 January, however each university should be checked individually
انگلیس15th of January, however each university should be checked individually and fast before the places are full

چه مدارکی تا قبل از ددلاین لازم است؟

تمامی مدارکی که دانشگاه در بخش اپلای خود برای ثبت نام اعلام کرده باید تا پیش از زمان‌بندی مورد نظر و تا قبل از تمام شدن فرصت ددلاین برای دانشگاه ارسال بشود، مدرک زبان یکی از مواردیست که اغلب دانشگاه‌ها تا پیش از ددلاین می‌خواهند و به عبارتی اگه پاسخ هر آزمون حدود 20 روز طول بکشد، لازم است 20 روز مانده به ددلاین، آزمون زبان خود را داده باشید تا بتوانید نتیجه آن رو برای دانشگاه ارسال کنید، برای دیگر مدارک هم این موضوع رو در نظر بگیرید که صرف آماده شدن مدارک کافی نیست و باید زمانی را که برای ترجمه مدارک لازم است در نظر بگیرید، چون باید مدرک ترجمه شده رسمی را برای دانشگاه ارسال کنید که مورد قبولشون باشد.

 اهمیت ددلاین دانشگاه‌های اروپا

تاریخ پایان پذیرش درخواست‌های اپلای در دانشگاه‌های اروپا در هر کشور و با توجه به رشته و ترم متفاوت است. به طور کلی دانشگاه‌ها در آلمان در دو ترم تابستانی و زمستانی دانشجوی جدید می‌پذیرند. ترم تحصیلی تابستانی در ۱۵ آوریل شروع شده و ددلاین پذیرش دانشگاه از ۱ دسامبر تا ۱۵ ژانویه است. این زمان‌ها میانگین دانشگاه‌ها است و ممکن است در هر دانشگاهی متفاوت باشد. برای ترم تحصیلی زمستانی که در ۱۵ اکتبر آغاز می شود، ددلاین به طور میانگین زمانی بین ۱ ژوئن تا ۱۵ جولای است که باز هم ممکن است برای رشته و دانشگاه خاصی متفاوت از این باشد و برای هر رشته و دانشگاه باید به فرم اپلای در سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کرد.

ددلاین اپلای در دانشگاه‌های کشور بلژیک 1 ژوئن برای دانشجویان داخلی و فوریه و مارس برای دانشجویان بین‌المللی است، بازه ددلاین اپلای در دانشگاه‌های کشور دانمارک پیش از 15 مارس و تا قبل از 1 سپتامبر است. در ایتالیا دانشگاه‌ها تا 1 دسامبر – 1 مارس درخواست اپلای را می‌پذیرند. بازه پذیرش اپلای در فرانسه طولانی است و در ماه‌های اکتبر، ژانویه؛ فوریه، مه درخواست‌ها پذیرفته می‌شود. در سوئد این تاریخ 15 اکتبر – 15 ژانویه است و همان طور که اشاره شد در آلمان تاریخ ددلاین قبل از 15 ژوئیه؛ قبل از 15 ژانویه اعلام شده است. در سوئیس نیز اکثر اوقات تا 15 ژانویه زمان مناسب برای ارائه درخواست اپلای است ولی تاریخ‌ها در هر دانشگاه باید به صورت جداگانه بررسی شود.

نام کشورددلاین درخواست پذیرش در دانشگاه
بلژیک1 ژوئن (دانشجویان داخلی)؛ فوریه، مارس (دانشجویان غیر داخلی)
دانمارکقبل از 15 مارس؛ قبل از 1 سپتامبر
ایتالیا1 دسامبر – 1 مارس
فرانسهاکتبر – ژانویه؛ فوریه – مه
آلمانقبل از 15 ژوئیه؛ قبل از 15 ژانویه
هلندقبل از 1 مه؛ قبل از 15 ژانویه
اسپانیاقبل از 1 ژوئیه
سوئد15 اکتبر – 15 ژانویه
سوئیساکثر اوقات تا 15 ژانویه، هر دانشگاه باید به صورت جداگانه بررسی شود
انگلیسپانزدهم ژانویه، اما بایدهر دانشگاه به صورت جداگانه بررسی شود

اهمیت ددلاین دانشگاه‌های کانادا

تاریخ های متفاوتی برای ددلاین دانشگاه های کانادا اعلام می شود. برای مثال در سایت دانشگاه کلگری که یکی از 5 دانشگاه برتر تحقیقاتی کانادا است دو زمان مشخص وجود دارد که البته برای رشته‌های مختلف این تعداد افزایش پیدا می‌کند. برای متقاضیانی که مدارک دبیرستانی دارند ددلاین پذیرش دانشگاه اول مارس است. به طور کلی دو تاریخ در دو ترم زمستان و پاییز وجود دارد که البته برای دانشجویان کانادایی که نیازی به اخد ویزا ندارند این زمان بیشتر می شود. به گفته سایت دانشگاه اکثر رشته‌ها در ترم پاییز جذب دانشجو دارند. در بخش پذیرش دانشگاه نوشته شده برای برخی رشته‌ها تاریخ ددلاین درخواست 15 دسامبر است. جذب پاییز یکم سپتامبر آغاز شده و جذب ترم زمستان از یک ژانویه شروع می شود.

دانشگاه کانادا وست University Canada West که بر خلاف دانشگاه دولتی کلگری یک دانشگاه غیرانتفاعی است و در ونکوور قرار دارد، برای دانشجویان داخلی و دانشجویان بین المللی دو تاریخ متفاوت را اعلام کرده است. بین 25 تا 35 روز کاری قبل از شروع ترم، ددلاین این دانشگاه است. با توجه به اینکه ترم هر رشته تحصیلی در تاریخی متفاوت آغاز می شود با مراجعه به تقویم میلادی 35 روز کاری (بدون محاسبه روزهای تعطیل و شنبه و یکشنبه) از آغاز ترم عقب رفته و ددلاین رشته خود را پیدا کنید. در جدول زیر نام برخی از دانشگاه‌های معتبر کانادا و تاریخ‌های مهم اپلای را در آن مشاهده می‌کنید. طبیعی است این تاریخ‌ها برای همه رشته‌ها و در تمامی ترم‌ها نیست و برای مشاهده تاریخ دقیق‌تر لازم است به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید (منبع جدول)

 

نام دانشگاه (کانادا)ددلاین دبیرستانی هامهلت متقاضیان بین المللیآخرین مهلت برای متقاضیان دیگر
Alberta1-Mar1-Mar1-Mar
Bishop’s1-Apr1-Apr1-May
Brandon15-Aug1-Apr15-Aug
Brock1-Jun1-Apr1-Aug
Calgary1-Mar1-Mar1-Mar
Cape Breton1-Aug1-Aug1-Aug
Carleton16-Jan1-Apr1-Jun
Concordia1-Mar1-Feb1-Mar
Dalhousie1-Jun1-Apr1-Jun
Guelph16-Jan15-Feb1-Mar
Lakehead16-Jan1-Mar1-Mar
Laurentian16-Jan1-Feb1-Feb
Laval1-Mar1-Mar15-Aug
Lethbridge30-Jun15-May30-Jun
Manitoba1-Aug7-Jul7-Jul
McGill1-Mar15-Jan1-Feb
McMaster1-Feb1-Feb1-Feb
Memorial1-Mar1-Jun1-Mar
Moncton1-Aug15-Jun1-Aug
Montreal1-Mar1-Feb1-Feb
Mount AllisonRollingRollingRolling
Mount Saint Vincent9-Aug21-Jun9-Aug
New Brunswick31-Mar31-Mar31-Mar
Nipissing16-Jan1-Apr1-Apr
Ottawa1-Jun1-Apr1-Jun
Queen’s1-Feb1-Feb1-Feb
Regina15-Mar1-Mar15-Mar
Ryerson1-Feb1-Feb1-Feb
Saint Mary’sRollingRollingRolling
Saskatchewan1-May1-May1-May
Sherbrooke1-Mar15-Jan1-Mar
Simon Fraser31-Jan31-Jan31-Jan
St Francis XavierRolling30-MayRolling
St Thomas31-Aug1-Jun31-Aug
Toronto16-Jan16-Jan16-Jan
Trent16-Jan1-Jun15-Feb
UBC15-Jan15-Jan15-Jan
UNBC1-Mar1-Mar1-Mar
UOIT16-Jan31-Jan31-Jan
UPEIRollingRollingRolling
UQAM1-Mar1-Mar1-Mar
Victoria28-Feb30-Apr30-Apr
Waterloo16-Jan29-Mar29-Mar
Western16-JanRollingRolling
Wilfrid Laurier16-Jan1-Apr1-Apr
Windsor16-Jan1-Mar1-Aug
Winnipeg1-Mar1-Mar2-Jul
York16-Jan6-Mar6-Mar

اهمیت ددلاین دانشگاه‌های آمریکا

در آمریکا برای ترم‌های پاییزی که بیشتری ورودی دانشگاه‌ها را شامل می شود، بازه زمانی زیادی برای ددلاین در نظر گرفته شده و این یعنی دانشگاه‌های مختلف ددلاین‌های متفاوتی دارند. به طور کلی و با بررسی دانشگاه‌ها مطرح و برتر آمریکا شما برای اپلای در دانشگاه تا ماه نوامبر فرصت دارید ولی اگر در دانشگاه‌های متوسط اپلای کنید تا فوریه و گاهی حتی تا مارس هم فرصت دارید که مدارک خودتون و درخواست پذیرش رو ارسال کنید. در اینجا تاریخ ددلاین اپلای ده دانشگاه برتر آمریکا را برای شما در جدولی آورده‌ایم و البته باز هم تاکید می‌کنم این تاریخ‌های اعلام شده دانشگاه به صورت کلی است و در هر مقطع و برای هر رشته در هر ترم تاریخ‌های متفاوتی در سایت دانشگاه‌ها اعلام میشه.

 نام دانشگاهددلاین اپلایتاریخ اعلام نتایج
۱BrownJanuary 1Late March
۲ColumbiaJanuary 1Late March
۳CornellJanuary 2Early April
۴DartmouthJanuary 2April 1
۵DukeJanuary 2By April 1
۶HarvardJanuary 1Late March
۷PrincetonJanuary 1Late March
۸StanfordJanuary 2By April 1
۹University of PennsylvaniaJanuary 5By April 1
۱۰YaleJanuary 2By April 1

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *