نقش مقاله و موضوع پروژه در موفقیت اپلای

وقتی پای اپلای برای مقاطع تحصیلی بالاتر و دانشگاه‌های معتبر به میان می‌آید، سیلی از سوال‌های بی‌پاسخ و استرس آفرین ذهن فرد را پر خواهد کرد. سوال‌هایی از قبیل؛ تاثیر مقاله در اپلای چیست؟ و آیا همیشه برای اپلای نیاز به مقاله دارم؟ اگر دارم چه تعداد مقاله؟ از آن مهم‌تر، این‌که تعداد مقاله مهم‌تر است یا کیفیت آن؟ محل انتشار مقاله چه تاثیری در بالا بردن شانس پذیرش دارد، تاثیر موضوع پروژه در اپلای چیست و چقدر مهم است؟ و …

دانستن پاسخ این سوال‌ها باعث برنامه‌ریزی دقیق‌تر، تصمیم بهتر و درنتیجه بالا بردن شانس پذیرش و اپلای و آرامش خاطر شما خواهد شد. البته راستش را بخواهید پاسخ  دقیق همه این‌سوال‌ها به مقطع تحصیلی شما و البته دانشگاه مورد نظرتان برای اپلای و حتی رشته تحصیلی شما بر می‌گردد و نمی‌توان برای همه نسخه واحدی پیچید. اما اصول کلی وجود دارد که باید برای اپلای موفق آن‌ها را بدانید و از پیش رعایت کنید.

کدام مقطع تحصیلی؟

اگر شما دانشجوی مقطع کارشناسی هستید، به طور خلاصه می‌شود گفت تاثیر مقاله در اپلای قابل صرف‌نظر کردن است، مخصوصا برای دانشجویان سال آخر و تازه فارغ التحصیلان. البته این به این معنی نیست که اگر شانس و شرایط نوشتن یک مقاله خوب را دارید، به این بهانه تنبلی پیشه کنید، اما معمولا دانشگاه‌های هدف در سراسر دنیا می‌دانند، دانشجویان این مقطع تحصیلی هنوز شرایط مناسب پژوهش و نوشتن مقاله را ندارد. البته داشتن مقاله حتی در این مقطع می‌تواند باعث بالا بردن شانس پذیرش شما و حتی گرفتن فاند شود اما اصول کلی این است که بیشتر روی معدل و نمره زبان متمرکز شوید. اما اگر در دوره کارشناسی ارشد هستید و به فکر اپلای افتاده‌اید ماجرا کمی فرق می‌کند، مخصوصا هرچه بیشتر از زمان فارغ التحصیل‌تان گذشته باشد. در این صورت تاثیر مقاله در اپلای انکار ناپذیر است. اما حتی برای این دانشجویان ترم آخر کارشناسی ارشد و یا تازه فارق‌التحصیل هم داشتن معدل بالا، نمرات زبان خوب و نمره GRE ( آزمون استاندارد توانایی‌های منطقی و ارزیابی و تحلیل و ریاضیات در آمریکا و کانادا) بالا در بالا بردن شانس پذیرش تاثیر زیادی دارند.

کمیت یا کیفیت؟

وقتی پای گرفتن فاند و نوشتن پروپوزال مقطع دکترا در میان باشد، آن وقت تاثیر مقاله در اپلای غیر قابل انکار است و شما بدون مقاله شانس خوبی برای موفقیت در اپلای ندارید. این‌جا دیگر مسئله داشتن یا نداشتن مقاله نیست، مسئله تعداد و کیفیت آن‌ها است. هرچند تعداد مقاله در بالا بردن شانس پذیرش شما نقش دارد اما این تعداد زیاد یک حد بهینه‌ای دارد و بهتر است به جای تمرکز بر انتشار فله‌ای مقاله به کیفیتش فکر کنید. به زبان دقیق‌تر به جای انتشار تعداد زیاد مقاله در مجلات با ایمپکت فاکتور پایین بهتر است برای مقطع کارشناسی ارشد یک یا 2 مقاله با کیفیت مناسب در ژورنال‌های با ایمپکت فاکتور بالا داشته باشید. با این ترتیب هم کیفیت مقاله و هم ژورنال که باعث بالا رفتن شانس ارجاع به مقاله شما خواهد شد، روی بالا بردن شانس پذیرش شما تاثیر مثبت می‌گذارد.

تاثیر موضوع پروژه در اپلای

بسیاری از دانشگاه‌های مطرح دنیا از شما انتظار ندارند که از قبل از ورود به دوره دکترا موضوع دقیق پروژه را انتخاب کرده باشید. اما باید بتوانید عرصه مورد نظرتان را انتخاب کنید و چه بهتر که این انتخاب در راستای کارهای قبلی شما باشد. به این ترتیب تاثیر موضوع پروژه در اپلای بیشتر و بیشتر می‌شود و دانشگاه و استاد مورد نظر می‌فهمند شما بر عرصه مورد نظرتان متمرکز هستید. اما وقتی پای گرفتن فاند برای پژوهش در میان باشد، تاثیر موضوع پروژه در موفقیت اپلای مهم است و فاند معمولا به پروپوزال‌ها با موضوع دقیق داده می‌شود. بنابراین برای استفاده از برگ برنده تاثیر موضوع پروژه در اپلای باید دانشگاه‌های هدف‌تان را بررسی کنید، الویت‌های پژوهشی آن‌ها و اساتید مطرحشان را بشناسید. البته این به معنای نادیده گرفتن علایقتان نیست، بلکه بهتر است مرز مشترک علایق و ترندهای روز را انتخاب کنید. اما اگر در میانه‌های کار به موضوعات جدیدی علاقه‌مند شدید و یا عرصه‌های جدیدی ترند روز شدند نگران نباشید، دانشگاه معمولا محل کشفیات ناگهانی نیست وهر یافته‌ای بر شانه یافته‌های قبلی استوار است. بنابراین یافتن رابطه بین کار شما و زمینه جدید تاثیر زیادی در بالا بردن شانس پذیرش خواهد داشت.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *