نگارش انگیزه نامه (SOP)

انگیزه‌نامه (SOP)

اگر شما قصد پذیرش تحصیلی در دانشگاه‎های خارج از کشور را داشته باشید، قطعاً واژه sop برایتان آشناست. Sop در واقع کوتاه شده‌ی عبارت statement of purpose به معنای انگیزه‌نامه یا بیانیهی هدف است.

Cover letter , Study plan , letter of intent , Autobiographical statement  از دیگر نام‎های انگیزه‌نامه هستند که معروف‌ترین آنها همان sop  است.

شما برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‎های خوب نیازمند یک انگیزه نامه‎ی جذاب هستید. تمام مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی از اهمیت بالایی برخوردار هستند اما تفاوت آنها با sop در این است که کلیه‎ی مدارک دیگر مربوط به گذشته شما می شود و تنها چیزی که آینده و هدف شما را برای اساتید و دانشگاه مورد نظر مشخص می کند انگیزه نامه است که به طور کامل به خودتان بستگی دارد.

افرادی که مسئول خواندن انگیزه نامه (Sop) می‌باشند در واقع به دنبال پاسخ سوالاتی هستند که انتظار می‌رود در متن شما وجود داشته باشد. این سوالات شامل موارد زیر است:

  • هدف شما از تحصیل در این رشته و دانشگاه چیست؟
  • چه چیزی در این دانشگاه شما را جذب کرده است؟
  • چه تجربیاتی در زمینه‎ی تحصیل خود دارید؟
  • آیا هدف شما بعد از تحصیل مشخص است؟
  • آیا از توانایی خاصی که مرتبط با رشته شما باشد برخوردارید؟
  • آیا می توانید فرد مفیدی برای دانشگاه باشید؟

در واقع این‎ها نمونه‎ای از سوالاتی هستند که باید برای آنها پاسخ شفاف و واضحی داشته باشید.

مثلاً برای اینکه چرا این رشته را انتخاب کرده‌اید فقط گفتن این که چون به آن علاقه‎مندم کفایت نمی‌کند و باید دلایل بیشتری را توضیح دهید به طوری که برای کمیته پذیرش جذاب باشد و اشتیاق به تحصیل شما را به خوبی نشان دهد.

نحوه‌ی نگارش انگیزنامه (SOP)

در ابتدا با مسئله نوع نگارش انگیزه نامه رو به رو هستیم. بسیاری از افراد این نامه را همانند یک نامه رسمی می‎دانند و سعی می‎کنند به صورت یک نامه‎ی اداری به صورت کاملا رسمی بنویسند، عده‌ای دیگر آن را بسیار صمیمانه همانند یک نامه دوستانه می‌دانند، اما نگارش انگیزه نامه باید چیزی بین این دو باشد؛ درعین صمیمیت باید بسیار محترمانه و کمی رسمی بیان شود.

سعی کنید متن خود را به صورت یک داستان بنویسید اما نه یک داستان معمولی، داستانی که حاوی اطلاعات مهمی در مورد شما باشد و انگیزه و هدف شما را در قالب داستان منتقل کند. همچنین باید توجه داشته باشید که از زیاده گویی و گفتن مطالب غیر مرتبط پرهیز کنید.

هدف خود را از انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظرتان بیان کنید، سعی کنید قبل از آن اطلاعات کافی در خصوص دانشگاه مورد نظر خود را کسب کنید و برای هر دانشگاه یک انگیزه نامه‎ی مجزا و خاص بنویسید. همچنین بهتر است در ابتدا سایت دانشگاه خود را درخصوص نگارش و فرمت انگیزه نامه بررسی کنید، برخی از دانشگاه‎ها اطلاعاتی را در این باره در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

وقت زیادی برای آن صرف کنید و آن را همانند یک مقاله بدانید و اهمیت آن را جدی بگیرید.

به هیچ عنوان کپی نکنید زیرا انگیزه نامه فقط و فقط مختص شماست و باید به طور اختصاصی از اهداف و برنامه‎های واقعی خودتان در ان گفته شود، می‎توانید قبل از نوشتن انگیزه نامه‎ی خود با خواندن چند انگیزه نامه از آن‎ها ایده بگیرید اما هرگز کپی نکنید. از آن جایی که این نامه اولین برخورد و معرفی شما به دانشگاه محسوب می شود بسیار حائز اهمیت است که خود را چگونه توصیف میکنید.

برای مشاهده فیلم کامل این وبینار اینجا کلیک کنید .

از سابقه تحصیلی و تجربیات خود بنویسید، هر دستاوردی که در این مدت کسب کرد‎ه ‎اید را بیان کنید؛ اگر در دانشگاه برتری تحصیل کرده‎اید، اگر تحقیق و مقاله‎ای انجام داده‎اید و یا حتی اگر در آزمون‎های مطرح رتبه‎های خوبی را کسب کرده‎اید، دوره های کارآموزی را گذراندید یا تجارب شغلی مرتبطی دارید همه را در این قسمت بگنجانید. هدف از نوشتن این قسمت در واقع نشان دادن بنیه علمی و شایستگی شما برای تحصیل در این رشته و دانشگاه است، هرچه در این زمینه موفق‎تر عمل کرده باشید از شانس بالاتری برای گرفتن پذیرش برخوردار خواهید بود، همچنین اگر در مقطعی افت تحصیلی داشتهاید یا نتوانسته‎اید نمرات خوبی بگیرید دلایل آن را ذکر کنید و سعی کنید از دید منفی به آن نپردازید برعکس بگونه ای بنویسید که اراده و پشتکار شما را برای جبران این نمرات به خوبی نشان دهد. نشان دهید که از شرایط و آینده‎ای که پیش روی شماست آگاه هستید و به خوبی همه جوانب را در نظر گرفته‎اید و سختی‌های این رشته را می‌دانید و خود را برای آن آماده کرده‎اید.

Sop به زبان انگلیسی نوشته می شود پس حتما در نگارش و گرامر و دستور زبان آن دقت کنید و سعی کنید از افراد باتجربه کمک بگیرید.

از آنجایی که نام و مشخصات خود را در رزومه گفته اید، در اینجا لازم نیست آنها را دوباره تکرار کنید اما توجه کنید که عنوان statement of purpose  را با قلم bold در بالای صفحه بنویسید.

اگر دانشگاه مورد نظرتان دستورالعمل خاصی را برای نگارش انگیزه نامه ارائه نداده است، می توانید به طور معمول بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کلمه و حداکثر در دو صفحه و ترجیحاً با فونت Times new Roman انگیزه نامه خود را ارائه دهید اما سعی کنید به کوتاه‎ترین و خلاصه‎ترین شکل ممکن بنویسید که باعث خستگی اساتید خواننده نشود، از کلمات سنگین برای توضیح دادن استفاده نکنید زیرا ممکن است منظور شما را اشتباه منتقل کند.

مطالب خود را چند بار توضیح ندهید همان یک بار کفایت می‌کند.

صفت‌هایی همچون possibly, quite, rather, somewhat  به کار نبرید، زیرا این‎ها عدم اطمینان شما را به خواننده منتقل می‌کند.

روی نقاط اصلی تمرکز کنید و به جمع بندی مناسب و قابل قبولی از آنچه که ارائه داده‎اید برسید و توجه اساتید را جلب کنید. در پایان نیز از اساتیدی که وقت خود را برای خواندن انگیزه نامه شما قرار دادند تشکر کنید.

برای نگارش انگیزه نامه (SOP) اگر زمان کافی ندارید یا اینکه میخواهید فردی با تجربه انگیزه نامه ای را که نوشتید بازبینی و تصحیح کند و اشکالات آن را به شما انتقال بدهد اینجا کلیک کنید.

برای گرفتن اطلاعات بیشتر و مشاوره از مشاوران اسنیدز اینجا کلیک کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *