نکات نگارش رزومه

 رزومه‌ تحصیلی

رزومه  (resume) در اصل کلمه‌ای فرانسوی است و دراختصار به آن cv مخفف ‌کلمه curriculum vitae گفته می‌شود. در واقع رزومه به معنی برنامه تحصیلی، زندگی یا شغلی است و بیان کننده سوابق تحصیلی و کاری فرد از ابتدا است.

در زمان اقدام به پذیرش دانشگاه داشتن رزومه یک الزام است و چه بسا که از اهمیت بالایی نیز برخورداراست.

عده ای رزومه ‎تحصیلی را شبیه به رزومه شغلی می‌دانند که در واقع نادرست است.
رزومه تحصیلی به معنی برنامه‌ی تحصیلی، زندگی یا شغلی فرد است و بیان کننده سوابق تحصیلی و کاری از ابتدا و تجربیات و مهارت‎های شما برای در اختیارگرفتن فرصت‌ها به عنوان دانشجو است.

رزومه تحصیلی باید شامل مواردی چون سابقه تحصیلی، مدارک اخذ شده، جزئیات مقطع تحصیلی (در صورتی که احساس می‌کنید بیان آن در روند پذیرش شما تاثیر مثبتی خواهد داشت) باشد و قابلیت‌ها و توانمندی‌ها‌ی فرد را در زمینه تحقیقاتی و تحصیلی به طور شفاف بیان ‌کند؛ اما در رزومه شغلی آنچه بیشتر اهمیت دارد تجربه عملی و مهارت و سابقه کاری شما در قسمت مربوط به آن شغل می‌باشد در نتیجه نوع ادبیات نوشتاری و نحوه برخورد با رزومه شغلی نسبت به رزومه تحصیلی متفاوت است.

رزومه شامل چه مواردی می شود؟
 • اطلاعات و مشخصات فردی  (personal information): معمولا رزومه‌ها با این عنوان شروع می‌شوند و شامل اطلاعات شخصی(نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، تلفن، آدرس ایمیل) می‌باشد.
 • تحصیلات و مدارک (Education): در این بخش لازم است، شما اطلاعات تحصیلی و مدارک اخذ شده خود را به ترتیب زمانی ( از آخرین مدرک) بیان کنید. مقاطع تحصیلی که گذرانده‌اید، مدت زمان تحصیل در هرمقطع، عنوان رشته، دانشگاه، شهر و کشوری که در آن تحصیل کرده‎اید، تاریخ شروع و پایان دوره تحصیلات، اگر چنان‌چه در حال گذراندن دوره‌ جدیدی هستید تاریخ پایان را present درج کنید. هم‌چنین اطلاعات دوره‌هایی غیر از دوره آکادمیک که شرکت کرده‎اید، قید کنید.
 • سابقه شغلی (work experience): این بخش شامل کلیه سوابق شغلی شما چه به صورت تمام وقت و چه به صورت پاره وقت است. اطلاعاتی هم‌چون بازه زمانی اشتغال، سمت شغلی، محل کار با ذکر نام و آدرس و شماره تلفن و…برای سوابق شغلی نیز مانند سابقه تحصیلی ابتدا از آخرین شغلی که در آن مشغول بوده‌اید شروع کنید و به ترتیب به گذشته برگردید. همچنین بهتر است از اطلاعات اضافی بپرهیزید. اطلاعات فنی و تخصصی مرتبط با شغلی که داشتید را ذکر کنید، زیرا اطلاعات اضافی برای دانشگاه جذابیتی نخواهد داشت.
 • سوابق علمی و فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی  (publication): اگر کتابی را چاپ و یا مقالاتی را منتشر کرده‌اید در این بخش عنوان کنید. مقالاتی که در کنفرانس‌ها و ژورنال‌های بین‌المللی ارائه نمودید ازاهمیت ویژه ای برخوردار است. اما اگر مطالبی را به صورت فارسی منتشر کردید که کتاب نیستند بهتر است از معرفی آن‎ها پرهیز کنید. فرمت صحیح نوشتن اطلاعات مقاله در رزومه به این شکل است؛ نام نویسنده یا نویسندگان، نام مقاله، محل چاپ یا ارائه و سال انتشار.در صورت لزوم می‌توانید چکیده‌ای از آن را در رزومه خود قرار دهید.
 • عضویت ( Memberships): اگر شما در انجمن‌های‌ علمی و تخصصی مربوط به حیطه کاری و تحصیلی خود و یا در مجامع رسمی و حرفه‌ای عضو باشید لازم است آن‌ها را ذکر کنید؛ برای مثال عضویت در نظام مهندسی و یا انجمن خبرنگاران.
 • عناوین و افتخارات ( Honors and Awards ): تمام عناوین و افتخاراتی را که در طول تحصیل و یا درخارج از این دوران به دست آورده‎اید و یا در آن‎ها کاندیدا بوده‎اید به همراه سوابق دریافتی خود به ترتیب از آخر به اول ذکر کنید.عناوینی همچون کسب رتبه درالمپیادهای علمی دانش‌آموزی و دانشجویی در سطح ملی و بین المللی، کسب رتبه‌های بالا در کارشناسی و کارشناسی ارشد، ثبت اختراع و جزئیات مربوط به آن.
 • علایق و سرگرمی (Interest): در یک رزومه‌ی خوب لازم است متقاضی از تمام تجارب مختلف خود صحبت کند.همان طور که برای دانشگاه مهم است که چه کتاب‌هایی منتشر و چه عناوین و افتخاراتی را کسب کرده‎اید، به همان میزان اهمیت دارد که چه دوره های مرتبط یا غیر مرتبط با شغل و تحصیلات خود را گذرانده‎اید یا علاقه مندی های شما در زمینه ورزشی چیست و چه عناوینی را در این خصوص کسب کرد‎ه‎اید. همچنین علاقه‎مندی شما نسبت به مقالات و ژورنال‌های مرتبط با زمینه پذیرش که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.
 • اساتید معرف ( References ): در این بخش شما به شخص یا اشخاصی به عنوان معرف نیازمندید که در واقع همان اساتیدی هستند که توصیه‌نامه شما را تکمیل می‎کنند. همان طور که در بخش مراحل اپلای توضیح دادیم بهتر است شخصی باشد که از شما و توانمندی‌هایتان شناخت کافی دارد. نام آن‎ها را با مشخصات کامل (آدرس، تلفن، درجه تحصیلات و اطلاعات مربوط به آن) را قرار دهید.

در پایان هرگونه اطلاعات اضافی را که گمان می‎کنید نوشتن آن‎ها در رزومه به شما کمک خواهد کرد ذکر کنید.

برای مشاهده فیلم کامل این وبینار اینجا کلیک کنید.
نکاتی که در نگارش رزومه لازم است به آن توجه داشته باشید:
 • در نوشتن رزومه وقت کافی صرف کنید، از ادبیات نگارشی درست استفاده کنید و به طوری که فاقد غلط املایی و نگارشی باشد.
 • از توضیح مفصل و اطلاعات غیرضروری پرهیز کنید و حداکثر دو صفحه به رزومه خود اختصاص دهید. در صورت داشتن مقاله، تعداد صفحات مهم نیست و در واقع به آن به عنوان برگ برنده نگاه کنید و مقاله خود را در رزومه عنوان کنید.
 • همه‎ مواردی که در رزومه ذکر می‌شود باید با مدرک و به صورت مستدل و مستند باشد.
 • در ابتدا بهتر است پیش‌نویسی از رزومه خود تهیه کنید و سپس آن را به افراد آکادمیک و اساتید و دانشجویانی که قبلاً موفق به دریافت پذیرش شد‎ند نشان دهید تا بتوانند اشکالات شما را برطرف کنند.
  همچنین لازم است از شخصی که در زمینه زبان مهارت دارد برای اشکالات دستوری و نگارشی کمک بگیرید.
 • قبل از نوشتن رزومه چند نمونه از رزومه‌های تحصیلی را مطالعه کنید تا بتوانید رزومه‎ خوبی بنویسید.
 • صادقانه و شفاف صحبت کنید، سعی کنید همه چیز را همان‌طور که هست عنوان کنید و از بزرگنمایی و دروغ‌گویی پرهیز کنید.
 • حتما رزومه خود را تایپ کنید و از ارائه‌ی رزومه به صورت دست‌نویس جداً خوداری کنید.
 • چند نسخه از رزومه را پیش خود نگه دارید تا در صورت لزوم از آن‌ها استفاده کنید.
 • رزومه شما باید درک درست و کامل از توانایی‌های علمی و شغلی شما به دیگران منتقل کند پس تا جای ممکن به صورت شفاف و واضح توضیح دهید.
 • هیچ قسمتی در رزومه رنگی نیست و استفاده از فونت‌های درشت توصیه نمی‌شود‌.برای نگارش رزومه اگر زمان کافی ندارید یا این‌که می‌خواهید فردی با تجربه رزومه‌ای که نوشتید، بازبینی و تصحیح کند و اشکالات آن را به شما انتقال بدهد اینجا کلیک کنید.

اهمیت و ارزش رزومه به حدی است که می‌تواند در صورت حرفه‌ای بودن و نگارش درست نقش موثری در گرفتن پذیرش از دانشگاه‎های معتبر داشته باشد، همانطور که یک رزومه‌ی ناقص و غیر استاندارد می تواند نتیجه‎ی معکوس داشته باشد. بسیاری تصور می‌کنند که رزومه شبیه به هدف statement of purpose  است در صورتی که هدف بیان‎گر فعالیت‌ها و برنامه‌های دانشجو برای آینده و چشم انداز پیش رواست؛ اما رزومه در واقع به گذشته و آن‌چه که بوده و هست اشاره دارد و نگاهی به دستاوردهای علمی و اجتماعی و توانمندی‌های تجربی و علمی فرد خواهد داشت. یک فرد با خواندن رزومه می‌تواند تشخیص دهد که شخص از چه پتانسیل‌ها و تجربه‌هایی برخوردار است.

برای گرفتن اطلاعات و  مشاوره از مشاوران اسنیدز اینجا کلیک کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *